Ölçülmüş Etkiye Göre Ödül

Felis Ödüllerinde dünyada bir ilk: Ölçülmüş etkiye göre ödül

Bu yıl Felis Ödüllerine ilk kez dahil edilen Yaratıcılık bölümünde, klasik reklam yarışmalarından farklı olarak sübjektif jüri değerlendirmesi yerine ölçülmüş etki esas alındı. Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle, başvuran tüm işler Thinkneuro tarafından EEG testine tabi tutuldu. Tüketici zihninde en büyük etkiyi yaratan işler ödüle layık görüldü.

yıl sekizinci kez düzenlenen Felis Ödülleri, Yaratıcılık bölümünün eklenmesiyle kapsamlı bir reklam yarışmasına dönüştü. Felis’teki en büyük yenilik ise değerlendirme sürecinde yapıldı. Yeni eklenen Yaratıcılık bölümünde dünyada ilk defa uygulanan bir değerlendirme yöntemine başvuruldu. Diğer reklam yarışmalarında uygulanan tek başına sübjektif jüri değerlendirmesi yerine ölçülmüş etkiyi esas alan bir yaklaşım benimsendi. Bu amaçla Ipsos tarafından düzenli olarak yürütülen, en çok hatırlanan ve en çok beğenilen reklamları belirleyen Ad*Watch araştırmasının verilerinden de yararlanıldı ama en önemlisi Yaratıcılık bölümüne başvuran tüm işler Thinkneuro tarafından EEG testine tabi tutuldu. Nihayetinde 6, 5 puanı aşan çalışmalar arasından kategorilerinde en yüksek puanı alan işler ödüle layık görüldü. Böylece bir anlamda hedef kitlenin oylarıyla şampiyonlar belirlenmiş oldu. Bu yeni yaklaşımın sektörün karar vericilerine gerçek yaratıcı başarının nerede olduğu konusunda çok net bir tablo sunacağına inanıyoruz. Thinkneuro, reklam filmlerini EEG testine göre ölçtükten sonra ödül almaya hak kazanan reklam filmlerinin tüketici zihninde neden güçlü bir etki yarattığını analiz etti. Thinkneuro analistlerine göre, samimiyet algısı yaratan ve duygusal etki uyandıran reklamların nöroskorları diğer reklamlara göre çok daha yüksek çıkıyor. Bu, kazanan tüm işlerin tümünün ortak noktası.

Screenshot_1

YEPYENİ BİR YÖNTEM

Thinkneuro olarak ölçülmüş etkiye göre değerlendirme yapma görevini biz üstlendik. Bu yöntemle dünyada ilk defa reklamların hitap ettiği hedef kitlenin beyin dalgaları ve göz takipleri ölçülerek reklamlara karşı verdikleri bilinçdışı reaksiyonlara erişme şansımız oldu. Ve bu reaksiyonları belli bir algoritmayla analiz edilerek reklamlar skorlandı ve sıralama bu şekilde oluşturuldu. Bu yöntemde herhangi bir jüri olmadığı gibi herhangi bir kişinin sübjektif değerlendirmesi de söz konusu olmadı. Doğrudan reklamların muhatap aldığı ve etkilemek istediği hedef kitlenin beyin dalgaları yarışmada birinciyi belirlemiş oldu.

Felis Yaratıcılık Bölümünde Ödül Alan Reklamların Nöro-analizleri

Screenshot_2

İçimizden birinin, içinden geçeni yapmasını anlatan film izleyiciyi çok etkili bir nöro kodla, ‘samimiyet’ duygusuyla yakalamayı başarıyor. Filmin skorları sektöründeki rakipleri arasından sıyrılarak birinci sıraya yerleşiyor. Film boyunca yükselen duygusal etki eğrisi filmin izleyici ile bir bağ kurduğunu gösteriyor. Öte yandan filmin ilk üç saniyesinde artan dikkat, filmin aktif olarak izleneceğini işaret ediyor. Bugüne kadar yapılan çalışma sonuçları gösteriyor ki; reklamları izleyip izlememe kararı ilk 2500-3000 milisaniyede veriliyor. Yükselerek başlayan dikkat eğrisi, reklamın seyredilmesinde büyük rol oynuyor.

Kategori: Finans,Bankacılık ve Sigorta

Ajans: TBWA\ISTANBUL

Reklamveren: Anadolu Sigorta

Screenshot_3

“Çoğumuz için eziyet olabilecek şeyler izleyeceğiz gibi. . . ” diye yola çıkan basketbolcuların, hayatlarının en büyük jestlerinden birini yaşamalarına şahit oluyoruz bu reklamda. Sosyal medyayı sallayan reklam, nöroskorlar bakımından da kategorisindeki rakiplere fark atıyor. Reklam, 180 saniyelik uzun süresiyle hikâye örgüsü kurmak ve bunu seyirciye geçirebilmek konusunda avantajlı. Müziğin seyirciler tarafından söylenmesiyle beraber yükselişe geçen veriler, coşkunun izleyenler tarafından da paylaşıldığına işaret ediyor. Sürprizin anlaşılmasıyla beraber veriler yükselen seyrini kaybetse de, yüksek duygusal etki skoru korunmaya devam ediyor.

Kategori: Kurumsal İmaj, Strateji, İletişim

Ajans; TBWA\ISTANBUL

Reklamveren: Anadolu Efes

Screenshot_4

Her kış ayında, her annenin başına gelenleri bir de bebeklerin gözünden anlatan reklam, dillere pelesenk olan mesajıyla izleyiciyle duygusal bağ kurmayı başarıyor. Reklamlarda riskli bir uygulama olan bebek kullanımının başarılı örneklerinden biri olan film, yakaladığı gerçekçilik ve farklı bakış açısıyla öne çıkıyor. Duygusal etki grafiğinde bu kadar başarılı bir eğri yakalayan Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi Felis’e ‘O ödül bizim olacak arkadaş’ diyor.

Kategori: Kozmetik ve Kişisel Bakım ve Sağlık Ürün ve Hizmetleri

Ajans: Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi

Reklamveren: Abdi İbrahim

Screenshot_5

‘Sana çok aşığım’, ‘Seni deli gibi özledim’, gerçek insanların gerçek duygularını gerçek hayatta ifade ediş biçimleri. Duygusal etkinin film boyunca arttığı reklam, izleyenin bu reklamla bağ kurduğuna işaret ediyor. Film, Coca-Cola almak için sevgi sözcükleri sarf etmenin gerektiği bir makinayla karşı karşıya olan kişilerin birbirinden güzel itiraflarının yarattığı duyguyu markaya aktarmayı başarıyor. Reklamın sonlarına doğru en yukarıya çıkan duygusal etki eğrisi, reklamın markayla özdeşleştirdiğini gösteriyor.

Kategori: Ambiant

Ajans; C-Section

Reklamveren: Coca-Cola

Screenshot_6

Bisküviyi çaya batırdığınızda aldığınız kokunun sizi bir anda çocukluğunuza götürmesi, bilinçdışının algınız üzerindeki etkisine basit bir örnek. Bisküvinin müziğini duyduğunuzda çocukluğunuza gitmeniz ise başarılı bir marka stratejisi. Yıllar boyunca akla kazınan, neredeyse markanın adı ve logosu kadar kuvvetli olan Eti’nin müziği, sesli marka imzalarının en güzel örneklerinden biri. Markaların sesli imzalarının bilinçdışındaki olumlu etkileri gerek nöromarketing literatüründe, gerekse bu reklamda görülüyor.

Kategori: Gıda ve İçecek

Ajans: Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi

Reklamveren: ETİ

Screenshot_7

Üniversite yıllarınızı hatırlayın. Belirsizliğin hâkim olduğu o zamanları gözünüzün önüne getirin. Hangi işe gireceğiniz belli değil. Gelecekte ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yok! Ama ne yapmayacağınızı biliyorsunuz. Asla sıkıcı bir araba kullanmayacaksınız. . . Gençliğin enerjisini iş yaşamında da sürdürmek isteyen yeni nesle hitap eden film, dikkati çekmek konusunda rakiplerine göre çok başarılı. Reklam kuşağında da ayrışacağı nöroskorlarından anlaşılan filmin başarısında seçilen müziğin de etkisi büyük.

Kategori: Otomotiv, Otomotiv Ürün ve Hizmetleri

Ajans: Leo Burnett İstanbul

Reklamveren: Fiat

Screenshot_8

Reklamda seyirci adeta Kobe ve Messi küçük bir çocuğun değil de, kendilerinin dikkatini çelmek için savaşıyormuşçasına reklamla duygusal bağ kuruyor. Tatlı rekabet dikkati reklam boyunca artırırken, ‘bizden biri’ haline gelen Kobe ve Messi duygusal etki nöroskorlarını çok yukarılara taşıyor. Dikkat ve duygusal etki eğrilerinin film boyunca yüksek skorlarda seyrettiği ve paralel gittiği reklamda. 61 saniyelik süre, hikâye örgüsünün seyirciye geçirilmesinde yeterli oluyor.

Kategori: Perakende, Restoran, Fast Food, AVM. E-Ticaret, Turizm, Eğlence ve Ulaşım

Ajans: Alametifarika

Reklamveren: THY

Screenshot_9

Gurbetteki oğlunu özleyen bir anne, annesine kavuşmak için yollara düşmüş bir çocuk. Tatlı bir sürprizin heyecanı. Yol boyunca heyecanlanan evlat ve yıllar boyunca devam etmekte olan hasret. Yıllar boyunca her gün, günde birkaç kere o hasreti gidermek için sarılınan telefon. Hayatın kucaklaşmayı paylaşınca daha güzel olduğunu vurgulayan, duygulara hitap eden Turkcell kazanıyor ödülü. Film boyunca yükselen duygusal etki eğrisinin trendi, izleyicinin kalbinde bir yerlere dokunulduğunu gösteriyor.

Kategori: Telekomünikasyon ve İletişim

Ajans: Alametifarika

Reklamveren; Turkcell

Screenshot_10

Müziğin birleştirici etkisini, Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların birleşmesiyle harmanlayan reklam, vermek istediği mesajı izleyicisine rahat bir şekilde geçirerek ödülün sahibi oluyor. Farklı meslek dallarından, Türkiye’nin farklı yerlerinden insanların aynı amaç ile bir araya gelmelerini, kesitlerle anlatan reklam, rakipleri arasından duygulara en çok hitap eden reklam olarak öne çıkıyor ve birincilik ödülünün sahibi oluyor.

Kategori: Medya, Basın, Yayın

Ajans: Alametifarika

Reklamveren; Zaman

Screenshot_11

Uzay heyecanını yaşatan film diğer reklamlardan kolayca ayrışıyor. Başından sonuna kadar katılımcıların merakla izlediği film UFO’lara inanmayanlarla bile hem dikkat çekiyor hem de duygusal bağ kurmayı başarıyor. Duygusal etki eğrisinin reklamın başından sonuna kadar istikrarlı bir şekilde artması, işlenen fikrin etki yarattığına, duygusal anlamda bir fark yarattığını işaret ediyor.

Kategori: Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kamuoyu Bilinçlendirme

Ajans: Sniper Media

Reklamveren; UFO

Screenshot_12

Screenshot_13

Diğer Haberler