Cem Yılmaz Bilinç Dışındada Etkili

Bütün katılımcıların ‘dikkat’, ‘duygusal etki’ ve ‘duygusal zorlanma’ eğrileri ve göz takibi verileri ThinkNeuro, Pepsi’nin sponsor olduğu Cem Yılmaz’ın son filmi Pek Yakında’nın fragmanını, beyin dalgası ölçümü (EEG) ve göz takibinin (eye-tracking) birlikte kullanıldığı AdNeuro™ testine tabi tuttu.

“Dikkat” eğrisinin yükselerek başlaması fragmanın seyredileceğine işaret ediyor. Müzikle başlayan fragman izleyenlerin dikkatini çekmede başarılı oluyor. Zaten, reklamın toplam dikkat skoru da ThinkNeuro ortalamasının üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda, 82, 58′lik duygusal etki skorlarıyla yine ortalamayı bir hayli aşıyor.

Reklamın akışını bölerek araya giren yazıların olduğu mavi ekranların eğrileri olumsuz yönde etkilediği söylenebilir. Örneğin, “Bir Adam” yazısı duygusal etkide düşüşü tetiklerken, “Bir Film” yazısıyla dikkatte sert bir düşüş başlıyor. Benzer şekilde, ‘Bir İçecek’ yazısı duygusal etkiyi azaltırken, ‘Bir Güzellik’ yazısı dikkatte düşüşe sebep oluyor. Reklam ölçümlerinde, reklamın akışı içerisinde araya giren yazıların, reklamın yarattığı duyguları kesintiye uğrattığı biliniyor. Benzer bir durumu, bu fragmanda da gözlemleniyor.

Beyin dalgası eğrileri incelendiğinde teklifin verildiği sahnelerin dikkat çektiği ve duygusal bağ kurduğu görülüyor. Reklamın sonundaki eğri performansı, reklam ve marka arasında kuvvetli bir bağ kurulduğunu ve reklamın tüketiciyi harekete geçirmekte başarılı olacağını ifade ediyor.

Reklamın 18′inci saniyesindeki uçan tekme sahnesiyle beraber duygusal etki hızla yükseliyor. Bu sahnenin reklamın sonlarında konumlandırılması, özellikle marka mesajının verileceği sahnelere, yüksek duygusal etkiyle girilmesini sağlayabilir.

22-27′nci saniyeler arasında Cem Yılmaz’ın çocukla gözüktüğü ya da kalabalık grup içerisinde yer aldığı sahneler dışında, her yakın plan çekimin eğrileri olumlu etkilediği dikkat çekiyor. Yani, izleyici Cem Yılmaz’ın yüzünü görmek istiyor. Ünlülerin reklamda dikkat çekmede başarılı olduğunu fakat duygusal bağ kurmada eksik kalabildiğini belirten ThinkNeuro Yönetici Ortağı Dr. Yener Girişken, Cem Yılmaz’ın bu kuralı bozarak, dikkati çekerken duygusal bağ kurmayı da başarabildiğini ve Pepsi ile olan işbirliğinin markaya olumlu etki etme olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

CEM YILMAZ’LI PEPSİ ‘PEK YAKINDA’ REKLAM FİLMİNİN NÖROSKORLARI

Screenshot_1 Screenshot_2

Diğer Haberler