Asıl Reyting Beyin EEG’si

Beyin EEG’si TV’deki bütün ezberleri bozdu Türkiye’de ilk defa böyle bir araştırma yapıldı. Thinkneuro’nun “Beyin EEG””si tekniğini kullanarak televizyon izleyicileri arasında MediaCat için yaptığı araştırma ilginç sonuçlar çıkardı ortaya. Nasıl mı? Araştırmayı yapan şirket 32 gönüllü seçti ve onlara göz merceğinin televizyonda odaklandığı noktayı işaretleyip dijital olarak kaydeden birer gözlük verdi. 32 denek, sevdikleri dizileri “Beyin EEG”si denilen bu elektronik gözlüklerle izledi. Araştırmanın amacı, insanların bir dizi izlerken karakterlerin hareketlerine verdikleri tepkiyi görmekti. Araştırmanın bir amacı daha vardı, o da ürün yerleştirmesi yapılan dizilerde seyircinin bunlara karşı ilgi duyup duymadığını ölçmekti. Yapılan ilk deney sonunda ilginç sonuçlar çıktı ortaya. Türkiye’de ilk kez yapılan bu araştırmanın “sonuç raporu”ndan aldığım çarpıcı bölümleri okuyunca, eminim siz de çok şaşıracaksınız.

Ürün Yerleştirmede Paralar Boşa Gidiyor

Ürün yerleştirme amaçlı yapılan dizilerde gösterilen markalar eğer konu ile ilgili değillerse izleyiciler tarafından kodlanmıyor. İzleyiciler bu görüntülere bakıyor ama görmüyor. Dolayısıyla bu amaçla yapılan harcamalar hedefine ulaşmıyor. Markanın senaryo içinde yer alması daha etkili oluyor.

İzleyici Şiddetten Kaçıyor

Silah, bıçak ve herhangi bir saldırının olduğu izleyicilerde korku algısı yaratan sahnelerde duygusal ilgi artıyor. Ancak etki gerçekleştiğinde yani yumruk ya da kılıç indiğinde, silah patladığında bu duygusal ilgi dip yapıyor. “Kuzey Güney” dizisinde “Güney”, her sahnede “Kuzey”den daha çok ilgi çekiyor. Hatta ‘Kuzey”in “Güney”e yumruk attığı sahnede, duygusal ilgi eğrisinde sert ve ani bir düşüş yaşanıyor.

“Muhteşemden İlginç Veriler”

Muhteşem Yüzyılda “Hürrem”in göründüğü sahnelerde dikkat artmasına rağmen duygusal ilgi ya yatay seyrediyor ya da düşüyor. Buna karşın “Şehzade Mustafa” ve “Kanuni”nin olduğu sahnelerde duygusal ilgi daha yükseliyor.

Reklam Arasi Dizi İzlediniz!

Bazı senarist, dizi emekçisi ve oyuncu arkadaşlar kızacak bana, ama gerçekler de ortada. . . Defalarca yazdım ve hâlâ da aynı görüşteyim. Televizyon, reklam ve dizi sektörünün büyük oyuncuları değişmedikçe ya da bu konuya özgü bir kanun çıkmadıkça “Yerli Dizi Yersiz Uzun” eylemi kolay kolay sonuç alamaz bu ülkede. Çünkü televizyon ve dizi sektöründe düzen böyle oluştu. . . “Su akar, yolunu bulur” derler ya, aynen öyle oldu. Eskiden en fazla 60 dakika olan dizi sürelerinin 90, hatta 120 dakikaya çıkmasının sebepleri belli. Kanalları yönetenler radikal bir karar almadığı sürece de böyle devam edecek bu. 29 Nisan -19 Mayıs tarihleri arasında 10 kanalda yayınlanan dizilerin aldıkları reklamların sürelerine baktım. En çok reklam alan 10 dizi Dizinin adı Reklam dakikası

En çok reklam alan 10 dizi
# Dizinin adı Reklam dakikası
1. Muhteşem Yüzyıl 47
2. Hayat Devam Ediyor 43
3. Lale Devri 42
4. İffet 40
5. Yalan Dünya 38
6. Öyle Bir Geçer Zaman ki 38
7. Kurtlar Vadisi Pusu 38
8. Suskunlar 38
9. Çocuklar Duymasın 37
10. Yahşi Cazibe 37

Prime time’da yayınlanan dizilerden kaçı 30 ile 47 dakika arasında reklam yayınladı biliyor musunuz? 21′i. . . Yanlış okumadınız, tam 21 dizi, dizi sürelerinin indirilmesi istenen süre kadar reklam alıp, yayınladığı sürece değişir mi bu?

20120526 Milliyet TV

Diğer Haberler